Rybársky poriadok

Slovenský rybársky zväz, Miestna organizácia Šaštín-Stráže
 
Rybársky poriadok pre držiteľov miestnych povolení na lov rýb v rybárskych revíroch MO SRZ Šaštín-Stráže platný od 1. januára 2019.
 
Zoznam revírov obhospodarovaných MO SRZ Šaštín-Stráže:
 
1. 2-1370-1-1 Myjava č. 1 – kaprový – lovný čiastkové povodie Myjavy od stavidla č. 5728 pri obci Kuklov po cestný most Dojč – Šajdíkové Humence, kanál Myjavka. Zväzový revír.
 
2. 2-4010-1-1 Štrkovisko Šaštín-Stráže – kaprový - lovný vodná plocha 5 štrkovísk v meste Šaštín-Stráže
 
3. 2-1130-1-1 Jazero pri obci Lakšárska N. Ves – kaprový - lovný
 
4. 2-5280-1-2 Vodná nádrž Smolinské – chovný rybník
 
5. 2-0650-1-2 Gazárka – chovné rybníky 
 
Prísny zákaz lovu rýb v chovných rybníkoch!
 
Výňatok zo zákona č.216/2018 o rybárstve. Všetkým členom odporúčame sa oboznámiť so zákonom a s vykonávacou vyhláškou.
 
§ 12 Lov rýb v rybárskych revíroch
 
(1) Loviť a privlastňovať si ryby v rybárskych revíroch môžu len osoby, ktoré sú držiteľmi rybárskeho lístka a povolenia na rybolov alebo užívatelia.
 
(4) Pri deťoch mladších ako 15 rokov sa rybársky lístok vydáva na meno a priezvisko dieťaťa jeho zákonnému zástupcovi.
 
(6) Povolenie na rybolov vydáva užívateľ v limitovanom počte s prihliadnutím na výmeru, stav zarybnenia, zarybňovací plán, návštevnosť a analýzu úlovkov rybárskeho revíru.
 
(10) Počas lovu rýb je osoba povinná mať rybársky lístok, povolenie na rybolov alebo osobitné povolenie na rybolov pri sebe a pri kontrole ich predložiť na požiadanie príslušníka Policajného zboru, príslušníka obecnej polície alebo člena rybárskej stráže.
 
1.

§ 13 Ochrana rýb

(3) V kaprových vodách sa zakazuje lov všetkých rýb od 15. marca do 31 mája; to neplatí od 1. mája do 31. mája, ak užívateľ uskutočňuje rybárske preteky alebo športové rybárske preteky.

5) Zákaz lovu všetkých rýb podľa odseku 3 sa nevzťahuje na

a) kaprové vody, ktoré sú vodným tokom, okrem vodných nádrží, slepých ramien, mŕtvych ramien, odstavených ramien a ostatných vodných plôch,
 
b) kaprové vody, ktoré sú ostatnými vodnými plochami / napr. štrkoviská /.
 
§ 14 Individuálna ochrana rýb
 
Zakazuje sa
 
a) loviť jednotlivé druhy rýb v čase ich individuálnej druhovej ochrany okrem lovu generačných rýb na účely ich reprodukcie vykonávaného užívateľom,
 
b) loviť ryby mimo určeného denného času lovu rýb,
 
c) privlastniť si ulovené ryby nedosahujúce najmenšiu lovnú mieru a presahujúce najväčšiu lovnú mieru a nad určený počet alebo hmotnosť,
 
d) začať lov bez zapísania dátumu a čísla revíru alebo skončiť lov bez zapísania počtu a hmotnosti privlastnených rýb do záznamu, alebo bez vyškrtnutia príslušných kolónok, ak nedošlo k privlastneniu žiadnej ryby.
 
§ 18 Zakázané spôsoby lovu rýb v kaprových vodách
 
V kaprových vodách sa zakazuje
 
a) loviť na viac ako dve udice,
 
b) loviť na viac ako dva háčiky na jednej udici pri love na položenú a pri love na plávanú,
 
c) loviť na umelé nástrahy s väčším počtom háčikov ako tri pri love na prívlač,
 
d) loviť na háčiky s väčším počtom hrotov ako tri,
 
e) pri love muškárením používať iné ako umelé mušky v počte väčšom než tri a iné ako
muškárske náradie,
 
f) loviť na živú rybku, mŕtvu rybku alebo jej časti od 15. marca do 31. mája,
 
g) loviť na živú rybku, mŕtvu rybku alebo jej časti s celkovou dĺžkou menšou ako 10 cm,
 
h) loviť prívlačou a muškárením s použitím strímra alebo inej napodobeniny rybky od 15. marca do 31. mája,
 
i) pri love prívlačou loviť na viac ako jednu udicu s viac ako jednou nástrahou,
 
2.

 

j) loviť bez osvetlenia miesta lovu po uplynutí jednej hodiny od západu slnka do času osvetlenia miesta lovu slnečným svetlom,
 
k) loviť na invázne nepôvodné druhy rýb alebo ich časti,
 
l) loviť ryby z rybárskeho člna na vodných nádržiach od 1. januára do 31. mája,
 
m) loviť ryby pod ľadom, ak ide o vodné toky, vodné nádrže, slepé ramená, mŕtve ramená alebo odstavené ramená.
 
Ďalšie podmienky týkajúce sa revíru 2-4010-1-1 Štrkovisko Šaštín-Stráže
 
Lov rýb na dve udice súčasne je možný len v jednom jazere !!!
 
V prípade, že na niektorých vodných nádržiach dôjde v priebehu obdobia platnosti tohto rybárskeho poriadku k vykonaniu technickej úpravy, alebo k iným zásahom, treba rešpektovať spôsob rybolovu podľa úpravy vyznačenej na tabuliach.
 
Loviaci je povinný udržiavať miesto lovu v čistom stave bez zanechania odpadkov.
V RO Gazárka, revír 2-4010-1-1 je zakázané:
 
1. stanovať v zmysle záväzného nariadenia MsÚ Šaštín-Stráže.
 
2. parkovať na plážach .
 
3. loviť ryby na brehu jazera č. 1, ktorý je súbežný s asfaltovou komunikáciou a na jazere č. 5, ktorý je súbežný s panelovou komunikáciou v mesiacoch júl, august v čase od 10,00 – 18.00 hod. / s prihliadnutím na počasie a kúpajúcich sa /.
 
4. kladenie otvorených ohňov na brehoch jazier.
 
5. loviť ryby z ostrova na jazere č. 1
 
Členská schôdza odporúča zakrmovanie na jazere č. 1 obmedziť na maximálne množstvo 3 kg krmiva za 24 hodín na jedného loviaceho.
 
3.

 

Výňatok z Vyhlášky č. 381/ 2018, ktorou sa vykonáva zákon č. 216/2018 o rybárstve.

Čas individuálnej ochrany rýb
Od 1.januárado31.mája: šťuka severná,
 
od 1.januárado15.júna: sumec veľký, zubáč veľkoústy,
 
od 15.marca do31.mája :kapor rybničný v kaprových vodách; čas individuálnej ochrany neplatí od
1.mája do31.mája,keďje jeho lov a privlastnenie povolené v čase rybárskych pretekov, čas individuálnej ochrany sa nevzťahuje na ostatné vodné plochy / Štrkovisko Šaštín-Stráže, Jazero pri LNV/, v ktorých je lov kapra rybničného povolený od 1.januára do 31.decembra,
 
od 15.marca do31.mája : lieň sliznatý , pleskáč vysoký .

 

Druhy rýb, ktoré možno loviť od 1.januára do31.decembra: amur biely , belička európska , červenica ostrobruchá, karas striebristý, ostriež zelenkavý, tolstolobik biely, úhor európsky.
 
Denný čas lovu rýb
V kaprových vodách v mesiacoch
január až apríl, november a december od 6.00 h do21.00 h,
máj od 4.00 h do 24.00 h,
jún až október od 00.00 h do24.00 h.
 
Lovná miera rýb
 
Najmenšia lovná miera rýb sa ustanovuje pre tieto druhy rýb takto:
amur biely 60 cm,
kapor rybničný 40 cm – horná miera 70 cm,
lieň sliznatý 35 cm,
sumec veľký 70 cm,
šťuka severná 60 cm,
tolstolobik biely 45 cm,
 
4.
 
úhor európsky 50 cm,
zubáč veľkoústy 50 cm.
Ostatné druhy rýb podľa zákona a vyhlášky.
Lovná miera rýb je celková dĺžka tela ryby, ktorá sa meria od predného konca hlavy až po koniec najdlhšieho lúča chvostovej plutvy.
 
Množstvo úlovkov a ich evidencia
 
Loviaci pred začiatkom lovu zapisuje do záznamu čitateľne, bez možnosti vymazania každý deň lovu s uvedením dátumu a čísla rybárskeho revíru, v ktorom bude lov vykonávať.
 
Loviaci si môže privlastniť počas jedného dňa lovu, aj keď loví vo viacerých rybárskych revíroch:
najviac jeden kus sumca veľkého, alebo dva kusy úhora európskeho, alebo dva kusy kapra rybničného, alebo dva kusy mieňa sladkovodného, alebo dva kusy zubáča veľkoústeho, alebo dva kusy šťuky severnej, alebo dva kusy lieňa sliznatého,
 
taký počet všetkých druhov rýb, ktorých celková hmotnosť nepresiahne 5 kg.
 
Privlastnením si povoleného počtu alebo hmotnosti rýb v rámci povolenia vydaného príslušným užívateľom sa denný lov rýb skončí.
 
Ak privlastnením si poslednej ulovenej ryby hmotnosť úlovku presiahne 5 kg, loviaci si môže privlastniť túto poslednú ulovenú rybu bez ohľadu na jej hmotnosť.
 
Ak si loviaci ako prvú privlastní rybu ktoréhokoľvek druhu, ktorej hmotnosť je väčšia ako 5 kg, obmedzuje sa jeho denný úlovok na tento jeden kus ryby
.
Loviaci čitateľne, bez možnosti vymazania zapisuje privlastnené ryby do záznamu, v ktorom uvedie druh ryby, jej dĺžku a hmotnosť. Každú ulovenú rybu zapisuje loviaci do záznamu okamžite po jej privlastnení. Všetky ostatné druhy rýb loviaci zapisuje do záznamu samostatne bezprostredne pri prerušení a po skončení lovu rýb. Ak si loviaci neprivlastnil žiaden úlovok, vyznačí túto skutočnosť bezprostredne po skončení lovu rýb v zázname vyčiarknutím všetkých kolónok v príslušnom riadku, okrem kolónky určenej na záznamy kontrolného orgánu. Za prerušenie lovu sa považuje znefunkčnenie prostriedkov určených na lov rýb v príslušnom dni lovu, pričom takéto prerušenie lovu nie je považované za vyhradzovanie si miesta lovu .
 
Loviaci zapisuje každú privlastnenú rybu ,ktorá má ustanovenú lovnú mieru, do samostatného riadku záznamu, s uvedením druhu ryby, jej dĺžky a hmotnosti,
 
5.
 
pričom pri pokračovaní lovu opätovne zaznačí dátum a číslo rybárskeho revíru do ďalšieho riadka záznamu.
Loviaci vo veku od 3 do 6rokov môže loviť ryby výlučne v sprievode plnoletej osoby, ktorá je držiteľom rybárskeho lístka alebo povolenia ,a to s jedným rybárskym prútom s navijakom alebo bez navijaku. Privlastniť si môže v jednom dni taký počet všetkých druhov rýb, ktorých celková hmotnosť nepresiahne1 kg alebo 1 kus kapra rybničného, lieňa sliznatého, zubáča veľkoústeho, šťuky severnej, sumca veľkého. Ak si ako prvú privlastní rybu ,ktorej hmotnosť je väčšia ako 1 kg, obmedzuje sa jeho denný úlovok na tento jeden kus ryby. Záznam za loviaceho vo veku od 3 do 6 rokov vedie sprevádzajúca plnoletá osoba, ktorá je držiteľom rybárskeho lístka alebo povolenia .
 
Loviaci vo veku od 6 do 15 rokov môže loviť ryby výlučne v sprievode plnoletej osoby, ktorá je držiteľom rybárskeho lístka alebo povolenia, a to s jedným
rybárskym prútom s navijakom alebo bez navijaku. Privlastniť si môže v jednom dni taký počet všetkých druhov rýb, ktorých celková hmotnosť nepresiahne3 kg alebo 1 kus kapra rybničného, lieňa sliznatého, zubáča veľkoústeho, šťuky severnej, sumca veľkého. Ak si ako prvú privlastní rybu ktoréhokoľvek druhu, ktorej hmotnosť je väčšia ako 3 kg, obmedzuje sa jeho denný úlovok na tento jeden kus ryby. Za správne vedenie záznamu za loviaceho vo veku od 6 do 15 rokov zodpovedá sprevádzajúca plnoletá osoba, ktorá je držiteľom rybárskeho lístka alebo povolenia.
 
Loviaci pri love rýb medzi sebou udržiavajú vzdialenosť najmenej 5 metrov, ak sa nedohodnú na menšej vzdialenosti .Pri love prívlačou loviaci medzi sebou udržiavajú vzdialenosť najmenej 20 metrov, ak sa nedohodnú na menšej vzdialenosti.
 
Privlastnené ryby v živom stave sa prechovávajú v dostatočne priestranných rybárskych sieťkach, prechovávacích vakoch, alebo v iných zariadeniach. Prechovávanie dravých druhov rýb je možné aj pomocou prechovávacích spon a karabín, ktoré je potrebné viditeľne označiť.
 
Loviaci nesmie pred začiatkom lovu, počas lovu, pri prerušení lovu a po ukončení lovu znečisťovať akýmkoľvek spôsobom miesto lovu a jeho okolie; loviaci zodpovedá za čistotu miesta lovu a jeho okolia. Ak loviaci rybu v mieste lovu vyčistí a zbaví vnútorností, jej zvyšky nesmie vhodiť do vody ani nechať na mieste lovu.
 
Ryby ulovené v čase ich individuálnej ochrany, ryby, ktoré nedosahujú najmenšiu lovnú mieru alebo presahujú najväčšiu lovnú mieru, a ryby ulovené v revíroch s režimom chyť a pusť loviaci s náležitou opatrnosťou v čo najkratšom čase pustí späť do vody, a to aj vtedy, ak sú akokoľvek poranené. Ak nemožno takejto ulovenej rybe uvoľniť háčik bez jej poranenia, loviaci prestrihne nadväzec a rybu pustí späť do vody i s háčikom.
 
Loviaci pri love musí mať meradlo potrebné na zistenie dĺžky ulovenej ryby, uvoľňovač háčikov, primeraný podberák, alebo pri love dravých druhov rýb vylovovacie kliešte a pri love na kaprových vodách spôsobom na položenú a plávanú so stanovenou najväčšou lovnou mierou rýb a kaprových vodách s režimom chyť a pusť aj rybársku podložku. Na stanovenie hmotnosti rýb
možno použiť váhu alebo prepočítavaciu tabuľku, ktorá je súčasťou záznamu.
 
6.
 
Držiteľ povolenia odovzdá vyplnený záznam do15.januára nasledujúceho roka po skončení jeho platnosti užívateľovi, ktorý ho vydal; záznam odovzdá aj vtedy, ak v období, na ktoré sa povolenie vzťahuje, ryby nelovil. Ak držiteľ povolenia do určeného termínu záznam neodovzdá, užívateľ mu nevydá povolenie na nasledujúci rok.
 
Spôsoby lovu rýb
 
Spôsoby lovu rýb určuje vykonávacia vyhláška v § 18.
 
MO SRZ Šaštín-Stráže nemá vo svojich revíroch povolený lov rýb pod ľadom.
 
Výbor MO SRZ odporúča, aby pri určovaní hmotnosti rybári používali váhu.
 
Užívateľ revíru - SRZ, určil platnosť a rozsah miestnych a zväzových povolení na vody kaprové – držiteľ uvedených povolení je oprávnený privlastniť si v jednom kalendárnom roku spolu maximálne 40 ks kapra rybničného, zubáča veľkoústeho, šťuky severnej, sumca veľkého a lieňa sliznatého. Privlastnením si 40-teho kusa niektorej z uvedených rýb platnosť povolenia končí, pričom rybár si môže zakúpiť ďalšie povolenie. Upozorňujeme, že i v prípade ak je rybár držiteľom miestneho a zväzového povolenia na vody kaprové môže si privlastniť len 40 ks rýb (nie 80 ks!).
 
Ak člen MO SRZ Šaštín-Stráže zistí na rybárskom revíre hromadný úhyn rýb, neprirodzené správanie sa rýb, znečistenie vody chemickými látkami (sfarbenie vody, pena na hladine a podobne) je nutné bezodkladne túto skutočnosť oznámiť Slovenskej inšpekcii životného prostredia (kontakt uverejnený v povolení na rybolov) a ktorémukoľvek členovi výboru MO.
Podozrenie z páchania trestného činu pytliactva bezodkladne oznámte na Políciu SR.
 
 
                Január 2019                                                          Výbor MO SRZ Šaštín-Stráže
                                   Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Šaštín-Stráže

Dodatok k miestnemu rybárskemu poriadku.

Je zakázané loviť ryby na brehu jazera č. 1, ktorý je súbežný s asfaltovou komunikáciou, od 15. júna do 31. augusta v čase od 10.00 – 18.00 hod.

Je zakázané loviť ryby z komunikácií  pri jazerách / cesta pri jazere č. 5, chodník pri jazere č. 1 /.

V prípade, že si loviaci ulovenú rybu neprivlastní, je povinný  pustiť ju do jazera, v ktorom ju ulovil. Je zakázané prenášať ryby do ostatných jazier.

Čas individuálnej ochrany jesetera malého je 15. marec – 31. máj. Lovná miera jesetera malého je 45 cm.

Tento dodatok vstupuje do platnosti 1.1.2021.